Trošku mléka (asi čtvrt hrnku) ohřejeme tak, aby bylo vlažné. Přidáme lžičku cukru, rozdrobené droždí a na teple necháme vykynout kvásek. Nesmí se spařit! Než kvásek vykyne, rozpustíme si máslo a necháme vychladnout. Do větší mísy dáme mouku, přidáme půl lžičky soli, cukr, rozpuštěné vychladlé máslo, žloutky, vzešlý kvásek a s pomocí vlažného mléka (250 - 300ml, podle potřeby) zaděláme vláčné těsto. Těsto musíme dobře propracovat, tak, aby se nelepilo na stěny mísy ani na vařečku. Mísu přikryjeme ubrouskem a na teplém místě necháme vykynout. Doba kynutí záleží na kvalitě droždí a teplotě, může kynout hodinu až dvě.
Z vykynutého těsta lžící ukrajujeme stejně velké kousky, které klademe na lehce pomoučený vál. Každý kousek rukama roztáhneme na placičku, naplníme nádivkou a uzavřeme do šátečku tak, aby nádivka nevytékala. Náplně dáme tolik, kolik dokážeme zabalit tak, aby nikde nevykukovala. Buchty klademe vedle sebe do máslem vymaštěného pekáčku uzavřením dospod, každou buchtu kolem dokola potřeme rozpuštěným máslem. Znovu necháme vykynout asi půl hodinky na teplém místě a pečeme při teplotě 180° asi 35 - 40 minut. Upečené buchty chvíli necháme v pekáči, pak je opatrně vyklopíme na prkénko - prkénko položíme na pekáč a pekáč i s prkýnkem obrátíme. Hotové buchty pocukrujeme.
Tvarohová nádivka: 1 tvaroh (lepší je kostka) 1 žloutek vanilkový cukr cukr moučka cca 2 lžíce rozinky Tvaroh smícháme s jedním žloutkem, vanilkovým cukrem a 2 lžícemi cukru, přidáme rozinky podle chuti a promícháme.
Povidlová nádivka: 200 g povidel 1 lžíce rumu strouhaný perník podle potřeby Povidla rozředíme troškou rumu a plníme buchty. Můžeme do nich přidat trochu strouhaného perníku, pokud jsou povidla řidší, aby v buchtě lépe držely a neměly tendenci vytékat.
Maková nádivka: 150 g mletého máku 1 lžíce cukru 1 lžíce rumu 100 ml mléka 1 lžíce medu 1-2 lžíce strouhaného perníku 1/2 vanilkového cukru Mák s mlékem zahřejeme, přidáme ostatní přísady a vše společně krátce povaříme (asi minutu až dvě). Odstavíme z plotny, za občasného promíchání necháme vychladnout a plníme buchty. Do nádivky můžeme přidat lžíci povidel, je ještě lepší.
Poznámka: Nádivky je každé zvlášť poměrně hodně, každá vyjde skoro na celý pekáč, já dělám obvykle buďto makové, nebo tvarohové a pár doplním povidlovými.
Máta peprná patří
mezi nejpoužívanější rostliny. Latinsky se označuje jako
Mentha piperita či Mentha × piperita. Běžně se můžete setkat i s mnoha
lidovými názvy, které znějí pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové...
zobrazit článek